Lifestyle

Jak wybrać zawór termostatyczny?

Wybór właściwych zaworów grzejnikowych jest kluczowy dla efektywnego zarządzania ciepłem w naszym domu. Poprzez umiejętne regulowanie pracy grzejników, możemy optymalnie wykorzystać ich funkcje, unikając jednocześnie niepotrzebnych strat finansowych. Zawory te muszą być jednak dokładnie dopasowane do specyfiki naszych grzejników. Jakie modele są dostępne na rynku? Jakie zawory będą najlepsze dla twojego grzejnika? Jaka jest ich cena? Dowiedz się, które zawory są najbardziej odpowiednie dla twojego systemu grzewczego.

Zawory do grzejników – rodzaje

Zanim przejdziemy dalej, zrozumienie rodzajów dostępnych zaworów grzejnikowych jest kluczowe. Podstawowe klasyfikacje tych elementów wynikają z ich funkcji i zakresu działania. Wśród nich znajdują się:

  • zawory regulacyjne – są to standardowe urządzenia, które umożliwiają nam regulację temperatury grzejnika. Warto podkreślić, że na rynku można znaleźć zawory o pojedynczym stopniu regulacji, działające na zasadzie „otwarcie-zamknięcie”, oraz zawory o podwójnym stopniu regulacji,
  • zawory termostatyczne – są one dostarczane razem z głowicami termostatycznymi, które automatycznie regulują moc grzejnika, umożliwiając utrzymanie stałej, wybranej temperatury. Stanowią one obecnie standardowy wybór w większości grzejników, głównie ze względu na efektywne wykorzystanie energii grzewczej i ograniczenie strat ciepła,
  • zawory odcinające – są to elementy umożliwiające otwieranie i zamykanie przepływu. Mogą one być sterowane za pomocą powietrza (pneumatyczne), pary wodnej lub oleju hydraulicznego.

Zawory grzejnikowe różnią się również kształtem korpusu (proste, kątowe, narożne, trzydrogowe i czterodrogowe), a także możliwością zastosowania w różnych typach instalacji (jedno- i dwururowa). Te cechy są istotne przy selekcji odpowiednich zaworów do konkretnych grzejników.

Jeśli potrzebujesz zawoów termostatycznych, koniecznie zajrzyj na stronę https://euroterm24.pl/armatura-grzewcza/armatura-grzejnikowa-przeplywowa-regulacyjna-pomiarowa/zawory-grzejnikowe-i-glowice/zawory-termostatyczne, gdzie możesz kupić wysokiej jakości produkty z tej kategorii.

Jaki zawór do kaloryfera?

Głównym kryterium wyboru zaworu dla grzejnika jest sposób podłączenia grzejnika. Na podstawie tego kryterium, możemy rozważyć:

  • Zawór do grzejników z bocznym podłączeniem,
  • Zawór do grzejników z dolnym podłączeniem.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest dopasowanie gwintu zaworu do gwintu wewnętrznego głowicy, oraz metoda łączenia zaworu z głowicą, która może być zakręcana lub zatrzaskowa.

Warto też wspomnieć, że zawory grzewcze są dostępne na rynku w różnych wersjach, dostosowanych do konkretnego typu grzejnika. Materiał wykonania i możliwości przepływowe są dostosowane do specyficznych potrzeb. Dla mniejszych grzejników stosuje się zawory o niskim przepływie, a dla większych – zawory o wysokim przepływie. Wskaźnik przepływu jest określany za pomocą współczynnika kv.

Mając na uwadze powyższe informacje, stworzyliśmy krótką listę dotyczącą trzech typów grzejników i stosowanych w nich zaworów.

Jakie zawory do grzejników aluminiowych?

Najczęściej spotykane grzejniki, które są montowane w naszych domach, to te aluminiowe. Ich montaż zależy od sposobu zasilania, co decyduje o wyborze zaworów.

  • Zawory do grzejników aluminiowych z dolnym podłączeniem – ich struktura ułatwia nam zadanie. Dlaczego? Ponieważ są wyposażone w specjalne wkładki zaworowe (termostatyczne), umieszczone na górze grzejnika, z odpowietrznikiem na dole. To oznacza, że musimy tylko zakupić zawór odcinający, który umożliwi nam odcięcie dopływu wody i prawidłowe podłączenie grzejnika do instalacji. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na gwint zaworu – zewnętrzny czy wewnętrzny – który musi pasować do podłączenia. Inny czynnik to rozmiar zaworu – dostępne są zawory o wielkości ¾ cala, ½ cala, a nawet 3/8 cala. Musimy pamiętać, aby dopasować głowicę termostatyczną do wcześniej wspomnianej wkładki. Kluczowe jest, aby mocowanie głowicy pasowało do mocowania wkładki. Znowu musimy zwrócić uwagę na gwinty.
  • Zawory do grzejników aluminiowych z bocznym podłączeniem – tutaj istotna jest konfiguracja korpusu zaworu.

Możemy zatem wybierać między:

  • zaworem prostym – stosowanym, gdy grzejnik jest montowany do pionu w ścianie lub umieszczony w niszy podokiennej,
  • zaworem kątowym – który powinien być wyborem, gdy grzejnik jest montowany do podłączenia umieszczonego za nim.

Następnie do zaworu termostatycznego (który jest montowany prostopadle do ściany) montuje się głowicę.

Jakie zawory do grzejników łazienkowych?

Grzejniki te są niezwykle różnorodne – na rynku dostępne są różne modele, w tym grzejniki drabinkowe, płytowe czy dekoracyjne. Sposób ich montażu jest podobny do kaloryferów aluminiowych.

  • zawory do grzejników łazienkowych z bocznym podłączeniem – w tego typu grzejnikach montuje się zawory odcinające i termostatyczne, które są umieszczane po obu stronach grzejnika. W przypadku zaworu odcinającego, wystarczy jedynie dopasować gwint. Natomiast w odniesieniu do zaworu termostatycznego, mamy trzy opcje. Pierwsza dotyczy standardowego zaworu kątowego, który jest łatwy w montażu. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku głowica termostatyczna będzie wystawać poza grzejnik, co może nie podobać się niektórym użytkownikom. Może to również stanowić problem w małych łazienkach, gdyż mieszkańcy mogą uderzyć się o wystającą głowicę. Jeżeli chcemy ją schować, musimy wybrać tzw. zawór kątowo-narożny (osiowy), dzięki któremu głowica jest „ukryta” pod grzejnikiem. Takie zawory można nabyć w wersji prawej i lewej. Trzecią możliwością jest zakup zaworów dekoracyjnych, które są wykonane z materiałów, które nie psują estetyki łazienki. Są one dostępne w różnych kolorach i odcieniach, dlatego można je dopasować do wyglądu konkretnego grzejnika.
  • zawory do grzejników łazienkowych z dolnym podłączeniem – wybór zaworów jest prawie taki sam, jak w przypadku grzejników zasilanych bocznie. Pozwalają one jednak również na montaż tzw. zaworów zespolonych. Ich konstrukcja składa się z dwóch zaworów – termostatycznego i powrotnego. Ten układ umożliwia regulację ogrzewania grzejnikowego i podłogowego jednocześnie. Charakteryzują się one również możliwością łatwej instalacji głowicy termostatycznej, której położenie możemy dowolnie zmieniać.

Jakie zawory do grzejnika żeliwnego?

Staromodne urządzenia grzewcze, w końcu, będą wymagały wymiany zaworów. Wówczas, korzystne może okazać się zastosowanie termostatycznych zaworów z głowicami, które mogą zwiększyć wydajność grzejnika. Wszystko co zostało omówione odnośnie dopasowania rodzajów zaworów oraz ich konstrukcji, odpowiada temu co zostało wspomniane na temat grzejników aluminiowych.

Należy jednak pamiętać, że zawory do grzejników żeliwnych powinny wykazywać dużą przepustowość. Zastosowanie niewłaściwego zaworu może uniemożliwić jego prawidłowe działanie.

Zawory do grzejników – na co zwracać uwagę?

Wybierając do nabycia zawory grzejnikowe, walorem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego zostały wyprodukowane. Ta cecha w dużej mierze wpływa na ich trwałość. W szczególności zaleca się wybór produktów zrobionych z mosiądzu, który oferuje solidną odporność na oddziaływanie wody i innych elementów zewnętrznych. Oprocz wyboru materiału, niezwykle ważne jest również uwzględnienie szczelności zaworu i jakości sprężyny umieszczonej w jego strukturze. 

Estetyka tego rodzaju produktów ma również istotne znaczenie dla wielu osób. Na rynku dostępne jest wiele atrakcyjnych wariantów zaworów dekoracyjnych. Chociaż kosztują więcej, zapewniają, że nie zepsują wyglądu grzejnika.

Zawory do grzejników – czy warto wybrać zawór termostatyczny?

Zastanawiając się nad korzyściami z zakupu zaworu termostatycznego, bez wątpienia można przyznać, że to świetna inwestycja. W tym rozdziale przewodnika omówimy liczne plusy takiego rozwiązania. Zawór termostatyczny to narzędzie, które pozwala nam na skuteczne zarządzanie zużyciem energii. Jeśli nie potrzebujesz ogrzewać konkretnego pomieszczenia w swoim domu, za pomocą zaworu termostatycznego możesz wyłączyć daną instalację.

Nie jest to jednak jedyna funkcja tego rozwiązania – zawór termostatyczny pozwala też na regulację temperatury grzejnika, co pozwala na tworzenie optymalnych warunków w każdym pomieszczeniu. Możesz kontrolować kaloryfery w zależności od ich lokalizacji. Każdy dom czy mieszkanie ma różne wymagania co do temperatury – na przykład łazienka, gdzie temperatura naturalnie wzrasta podczas gorącej kąpieli. Jednak dla wielu osób najważniejszą zaletą zaworu termostatycznego jest możliwość utrzymania stałej temperatury w domu, niezależnie od warunków pogodowych na zewnątrz.

Zawory do grzejników – ceny i marki

Teraz, gdy wiemy, jakie zawory używać w różnych sytuacjach, przyjrzyjmy się ich cenom. Proste zawory odcinające do grzejników możemy nabyć już za mniej niż 20 złotych. Najtańsze zawory regulacyjne kosztują od 20 do 40 złotych, aczkolwiek na rynku dostępne są także modele o znacznie wyższej cenie.

Większy wydatek wiąże się z zakupem zaworów termostatycznych. Ich koszt, zależnie od typu, wynosi od 50 do nawet 700 złotych. Z kolei zawory dekoracyjne zwykle kosztują około 100 złotych więcej.

Istotnym aspektem przy wyborze zaworów jest również marka, która je produkuje. Zdecydowanie warto skłaniać się ku produktom od renomowanych firm. Wśród godnych uwagi producentów zaworów do grzejników znajdują się między innymi Valvex, Afriso, Danfoss, Comap, Herz, Heimeier, Honeywell, Red, Ferro oraz Schell. Jak widać, jest z czego wybierać!

O autorze

Artykuły

Cześć, jestem Łukasz Michalak - pasjonat wszelkich inicjatyw charytatywnych i społecznych. Przez lata nazbierałem sporo doświadczenia w zakresie zbiórek, fundacji, organizacji i stowarzyszeń pomagających potrzebującym. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z tą tematyką, śmiało się ze mną skontaktuj - z chęcią podzielę się swoją wiedzą i wskazówkami.