Przestępczość gospodarcza to między innymi tzw. pranie pieniędzy. Jak rozpoznać takie działania w firmie i jak zareagować w porę? Do przeszkolenia pracowników przydaje się m.in. specjalne szkolenie AML z certyfikatem. Zobacz, czy jest obowiązkowe i dlaczego warto je odbyć.
Czym jest AML i kto powinien się przeszkolić w tym zakresie?
Anti-Money Laundering (AML, Przeciwdziałanie Praniu Pieniędzy) to procedura, której celem jest ograniczenie procederów przestępczych w firmach i organizacjach. Przypadków finansowania terroryzmu, nawet nieświadomie, jest całkiem dużo, więc szkolenie AML z certyfikatem dla pracowników czy kadry zarządzającej wydaje się sensownym pomysłem.
Wdrażanie procedury AML w firmie – kiedy jest konieczne?
Zastanawiasz się, czy obowiązek wdrożenia procedury AML dotyczy Twojej organizacji? Tak, jeśli widniejesz na liście instytucji obowiązanych. Tę kwestię definiuje Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. To tam znajdziesz wskazówkę, kogo dotyczą przepisy, oraz sprawdzisz szczegółowy spis podmiotów obowiązanych.
W dużym uproszczeniu na liście podmiotów, które muszą wdrożyć procedury AML, są:
- banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (tzw. SKOKi),
- instytucje płatnicze i krajowe instytucje pieniądza elektronicznego,
- firmy inwestycyjne, banki powiernicze,
- pośrednicy nieruchomości, w obrocie nieruchomościami (poza najmem lub dzierżawą nieruchomości do 10 tys. euro),
- zagraniczne osoby prawne prowadzące działalność maklerską,
- spółki prowadzące rynek regulowany,
- fundusze inwestycyjne,
- zakłady ubezpieczeń i pośrednicy ubezpieczeniowi, w ograniczonym zakresie,
- kantory tradycyjne i internetowe,
- podmioty prowadzące działalność hazardową,
- instytucje pożyczkowe.
Szkolenie AML w swoje organizacji muszą przeprowadzić także stowarzyszenia, fundacje czy przedsiębiorcy inni niż wymienieni powyżej, jeżeli przyjmują płatności gotówkowe o wartości równej lub wyższej niż 10 000 euro. Chodzi o pojedyncze transakcje w takiej wysokości lub kilka płatności powiązanych ze sobą.
W takiej sytuacji organizacja ma za zadanie:
- szczegółową ocenę ryzyka,
- przygotowanie procedury zapobiegawczej podejrzanym procederom,
- wdrożenie stosownych środków bezpieczeństwa.
Aby zrobić to skutecznie i spełnić obowiązek wynikający z ustawy, warto skorzystać z opcji szkolenia AML. W formie online organizuje je np. legalgeek.pl. Materiały są dostępne na wygodnej platformie dostępnej dla kursanta przez całą dobę.
Kogo trzeba przeszkolić w firmie w zakresie AML?
Ustawa narzuca obowiązek szkoleniowy nie tylko kadrę zarządzającą organizacją. W kursie AML powinni wziąć udział także wszyscy pracownicy czy współpracownicy, które mogą mieć styczność z procedurą prania pieniędzy.
Co ważne, zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować dla właściciela firmy sankcjami w formie kary administracyjnej. Może to być m.in.:
- kara finansowa w wysokości dwukrotności kwoty czerpanej przez firmę korzyści lub unikniętej straty),
- zakaz pełnienia funkcji kierowniczych przez osobę, która nie dopilnowała wdrożenia procedury AML, a powinna to zrobić,
- nakaz wykonywania przez organizację określonych czynności,
- opublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej anonsu o naruszeniu przepisów ustawy przez organizację.
Ostateczna kara i jej forma zależy od tego:
- jak poważne było naruszenie w zakresie AML,
- ile czasu trwało,
- w jakim zakresie podmiot był za to odpowiedzialny.
Procedura AML skrojona na miarę organizacji
Art. 50. ustawy o praniu brudnych pieniędzy ogólnie reguluje to, co powinno się znaleźć w wewnętrznej procedurze AML. Jednak ostatecznie jest to dokument o charakterze indywidualnym. Jego treść powinna być uzależniona od tego, jaką działalność prowadzi przedsiębiorca, i jaka jest jej skala.
Warto pamiętać, że w razie kontroli w firmie wdrożona procedura AML podlega ocenie i weryfikacji pod kątem tego, czy została dostosowana do realiów firmy i spełnia swoją funkcję. Szkolenie AML to zatem pierwszy krok w stronę prawidłowego dopełnienia tego obowiązku.
Materiał Partnera